Videokonferencia s europoslancom Vladimírom Maňkom

 

Prečo sa ľudia nezúčastňujú volieb? Prečo mnohí z tých, ktorí majú možnosť vyjadriť svoj názor, mlčia? Čo treba urobiť, aby sa to zmenilo? Tieto otázky sme si kládli my, žiaci  Obchodnej akadémie v Prievidzi, keď sme si v rámci projektu Euroscola 2015 vybrali problematiku nízkej účasti voličov na Eurovoľbách 2014.

 

Snažili sme sa apelovať predovšetkým na tých, ktorí majú svoje prvé voľby ešte len pred sebou – mladých ľudí. Rôznymi formami sme sa snažili  zvýšiť ich záujem o európske inštitúcie a o nasledujúce Eurovoľby 2019 – tvorbou plagátov, výstavami, prezentáciami, súťažami. A samozrejme tou najzákladnejšou formou -  medziľudskou komunikáciou. V rámci projektu sme totiž usporiadali hneď dve stretnutia s poslancami Európskeho parlamentu.

Prvýkrát išlo o videokonferenciu s europoslancom Vladimírom Maňkom, ktorá sa uskutočnila 14. 10. 2014. V špeciálne vybavenej učebni sa zišlo približne 70 žiakov tretieho  ročníka a niekoľko vyučujúcich. Spolu s pánom Maňkom sme diskutovali o Európskej únii. Mnoho žiakov prejavilo záujem o komunikáciu a pripravili si pre pána poslanca otázky, a to nielen v slovenčine, ale aj v anglickom jazyku. Beseda trvala približne 40 minút, počas ktorých sme sa oboznámili s fungovaním Európskeho parlamentu z pohľadu priamo zainteresovaného človeka. Stretli sme sa s novými pohľadmi a názormi na rozličné oblasti pôsobenia Európskej únie, akými sú ekonomika, ekológia či životná úroveň. Jednou z tém, ktoré sme otvorili, bola aj otázka pôsobenia euroskeptikov v EÚ. Zistili sme , že kritika je síce potrebná, ale užitočná je iba vtedy, ak je konštruktívna.